شرکت Oxford PV در دانشگاه Oxford انگلیس شکل گرفت و اکنون از آن جدا شده است و شرکتی مجزا شده است.

این شرکت از ابتدا بر روی سلولهای Perovskite کار می کرده است. اکنون این شرکت با همکاری شرکت Meyer Burger یک کارخانه پایلوت تولید پنل به ظرفیت ۱۰۰ مگاوات راه اندازی کرده است. ظرفیت نهایی این کارخانه ۲۵۰ مگاوات خواهد بود که تا سال ۲۰۲۰ راه اندازی خواهد شد.

خط تولید سلول های Tandem شرکت Oxford PV

شرکت Meyer Burger یک خط تولید سلول های سیلیکونی Heterojunction را در این کارخانه نصب خواهد کرد و در مرحله بعد تجهیزات Perovskite را نصب خواهد کرد.

آنچه این دو شرکت اعلام کردند اگر به موفقیت برسد انقلابی در صنعت فتوولتاییک ایجاد خواهد کرد. سلول های سیلیکونی از نظر تئوری بازدهی در حدود ۲۹ درصد دارند و نمی توان سلول سیلیکونی داشت که از این بازدهی فراتر رود. این در حالی است که در عمل نیز بازدهی سلول سیلیکونی تا به امروز به حدود ۲۵ درصد رسیده است.

اما اگر بر روی سلول سیلیکونی لایه ای از سلول Perovskite قرار داده شود در تئوری این سلول بازدهی ۴۳ درصد خواهد داشت و پیش بینی شده است که در عمل بتوان به بازدهی بیش از ۳۰ درصد رسید.

به این نوع سلول ترکیبی Tandem می گویند. شرکت های زیادی در این زمینه تحقیق می کنند اما شرکت Oxford PV در این زمینه از بقیه شرکت ها فرا تر رفته و در حال وارد شدن به فاز تولید پایلوت با همکاری شرکت معروف Meyer Burger می باشد.

نحوه کار سلول های tandem بدین شکل است که لایه های مختلف سلول به شکلی طراحی شده اند که قسمت خاصی از اسپکتروم نور خورشید را جذب و تولید الکتریسته بکنند.

شایان ذکر است که سلول تولید شده در این کارخانه ابعاد استاندارد ۱۵۶ در ۱۵۶ میلیمتر خواهد داشت.

انقلاب خورشیدی

خط تولیدسلول های Tandemشرکت pvصبا سولار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *