آب مجازی

آب مجازی چیست ؟

آب پنهان یا آب مجازی یا آب نهفته مفهومی است که توسط پرفسور تونی آلن در سال ١٩٩٣ معرفی شد، آب پنهان به مجموع حجم آبی که در مراحل مختلف تهیه،تولید و ارائه یک محصول )غذا، کالا، انرژی یا خدمات( به صورت مستقیم یا غیرمستقیم استفاده می شود، برابر با آب پنهان )نهفته( یا آب مجازی آن محصول است.

به عبارت دیگر آب مجازی مقدار آبی است که یک کالا یا یک فراورده کشاورزی طی فرایند تولیدمصرف می کند تا به مرحله تکامل برسد و مقدار آن معادل جمع کل آب مصرفی در مراحل مختلف زنجیره تولید از لحظه شروع تا پایان می باشد.مثلاً برای تولید یک کیلوگرم گندم ١٣٠٠ لیترآب مصرف شد ه است.

صفت مجازی در این تعریف بدان معناست که بخش عمده آب مصرف شده طی فرایند تولید، در محصول نهایی وجود فیزیکی ندارد، و در حقیقت بخش بسیار ناچیزی از آب مصرفی در پایان به عنوان آب واقعی در بافت محصول باقی خواهد ماند. نکته مهم اینکه، صفت مجازی به معنای غیر واقعی نیست، بلکه آب واقعی، حجم راستین آبی است که بیشتر مصرف شده است.

1221 209x300 - آب مجازی

بیشتر بخوانید : طرح توجیهی خانه هوشمند

تاثیر شرایط آب و هوایی در میزان و حجم آب واقعی:

شرایط اقلیمی و فرهنگی، مکان تولید، مدیریت و برنامه ریزی در میزان و حجم آب واقعی کالا مؤثراست و مقدار آن در مورد یک کالا در مناطق مختلف جهان متفاوت می باشد.
به طور کلی آب مصرفی فرد صرف چهار مقوله می شود:
١. بخش بسیار کوچکی از این آب صرف نوشیدن میشود. آب مورد نیاز برای رفع تشنگی حداکثر یک کمد بزرگ از این خانه راشامل میشود.
۲ . حمام، آشپزی، شستشوی ظرف و لباس، توالت- تنها کمی بیشتر از مصرف آب برای رفع تشنگی. شاید به اندازه یک اتاق پراز آب.
٣ . غیر از مواد غذایی، برای تمامی چیزهای دیگری که خریداری میکنیم، حدود یک اتاق دیگر آب مصرف میشود.
۴ . و بقیه آب مصرفی، صرف مواد غذایی میشوند. آب مجازی در رژیم گیاه خواری و گوشت خواری گوشتی که افراد گوشت خوار مصرف می کنند، باعث مصرف بیشترین میزان آب در زندگیشان است.

بسیار بیشتر از آبی که برای استحمام، شستشوی لباس یا ظروف یا نوشیدن استفاده می شود. برای رژیم یک فرد گوشت خوار در ایالات متحده آمریکا و اروپا، به طور متوسط روزانه حدود ۵ مترمکعب آب مصرف می شود. این رقم به این معنی است که تنها برای سیر کردن و سیراب کردن هر فرد گوشت خوار، روزانه حدود ۱۵ وان پر از آب مصرف می شود. غیرگوشت خواران در رابطه با مصرف آب، می توانند خود را اندکی صرفه جوتر بدانند؛ آنها روزانه تنها حدود ۸ وان پر از آب مصرف دارند.

بیشتر بخوانید : پنل های خورشیدی 

خانه هوشمند

آب مجازیآب مجای چیستخانه هوشمندشرکت اصفهانصبا سولارمقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *